کد خبر: ۱۰۵۱۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
خواندن معنا و تفسير آيات قرآن كريم، به فهم درست آن و عملی كردن دستورات الهی در زندگی‌مان كمک می‌كند.
ناطقان: قرآن سر تا سر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است. اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتما اثرات آن را خواهیم دید. برای آگاهی‌ و فهم بهتر و بيشتر آيات قرآن كريم هر شب تفسير آياتی از اين معجره الهی را برای شما آماده می‌كنيم. در این گزارش تفسیر آیه133سوره بقره را می‌خوانید:

أَمْ کُنتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِیهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِی قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَکَ وَإِلَهَ آبَائِکَ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَقَ إِلَهاً وَاحِداً وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ (133)

 وآیا شما حاضر بودید زمانی که مرگ بسراغ یعقوب آمد آنگاه او به فرزندانش گفت: شما بعد ازمن چه کسی را عبادت و پرستش می نمایید؟ (آنها در جواب) گفتند : ما معبود به حق تو و معبود به حق پدرانت: ابراهیم و اسماعیل و اسحاق را می پرستیم که همان معبود به حق یکتا باشد و ما فقط فرمانبرداران او هستیم .

 

(أَمْ کُنتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِیهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِی) این سوال یعقوب علیه السلام را باید هر یک از پدران مسلمان از فرزندانشان بپرسند که شما کدام ذات را پرستش و عبادت می کنید؟ و با این طریق ذهنیت و دیدگاه آنان را بداند که آیا واقعا آنها با خواست و فهم خودشان موحد و یکتا پرست شده اند؟ و آیا واقعا دین را خوب فهمیده اند؟ تا اگر شبهاتی در اذهان آنها باشد آنها را با حکمت وبیان دلیل قانع کننده بر طرف نمایند، و با این طریق ایمان فرزندانشان را از دست برد شیاطین محفوظ نگه دارند .

آنچه از محتوای این آیه مشخص می گردد این آیه در حقیقت ردی است بر مشرکین عرب که خویش را پیروان ابراهیم علیه السلام می دانستند و ردی است بر یهودیان منحرف و مشرکی که خویش را از نسل یعقوب علیه السلام و پیرو وی می دانستند، الله متعال در این آیه بیان نموده ابراهیم و یعقوب علیهما السلام موحد و یکتا پرست بودند و فرزندانشان را به توحید و یکتا پرستی توصیه و سفارش نموده اند پس شما ای عرب های مشرک و ای یهودیان منحرف اگر واقعا پیرو ابراهیم و یعقوب هستید پس شرک و خرافات را رها نموده پیرو دین توحیدی اسلام گردید تا بدین طریق ازابراهیم و یعقوب پیروی کرده باشید ورنه ادعای شما دروغی بیش نخواهد بود زیرا هر ادعای بی دلیل دروغی بیش نیست .

(قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَکَ وَإِلَهَ آبَائِکَ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَقَ إِلَهاً وَاحِداً) از آنجایی که فرزندان یعقوب علیه السلام موحد و یکتا پرست بودند در جواب پدر مهربانشان گفتند: ما معبود به حق تو و معبود به حق پدرانت : ابراهیم و اسماعیل و اسحاق (علیهم السلام) را می پرستیم که همان معبود به حق ویکتا باشد .

(وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ) در این قسمت از آیه الله متعال جواب فرزندان یعقوب علیه السلام را نقل کرده که همه بعد از اعتراف به وحدانیت الله متعال گفتند : ما فرمانبرداران الله متعال هستیم ، واین جوابی است که باید هرمسلمانی بدان معتقد و گویا باشد و به این گفته خویش عمل نمایید و در هیچ موردی از موارد زندگی خلاف دستورات الله متعال عمل نکند و همیشه و در همه جا و در تمام امورزندگی خود را تابع و فرمانبردار الله متعال بداند تا یک مسلمان واقعی گردد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین