کد خبر: ۱۲۲۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
سیدحسن خمینی:
تولیت آستان حرم امام خمینی (ره) با اشاره به اعتراضات اخیر در کشور اظهار داشت: آنچه که ما این‌روزها در جامعه شاهد بودیم به دلیل پمپاژ یاسی است که در جامعه جریان دارد.
ناطقان: حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی تولیت آستان امام خمینی(ره) صبح امروز (سه شنبه) در نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سالن اجلاس سران، اظهار داشت: یک‌سال از فراغ مرحوم آقای هاشمی گذشت و حوادث بسیار بزرگی هم پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: واقعیت این است که صحبت درباره آیت‌الله هاشمی کردن سهل ممتنع است؛ یکی از توفیق خدا به من ارتباطی بود که در سال‌های اخیر بین من و ایشان ایجاد شده بود و لطف پدرانه به من داشتند و من هر هفته ساعاتی خدمت ایشان می‌رسیدیم.

خمینی خاطرنشان کرد: تمام این انتخابات‌های مختلف از انتخابات تلخ سال 84 و آخرین انتخابات خبرگان سال 94 همراه ایشان بودم.

تولیت آستان امام خمینی(ره) با بیان اینکه من به این اذعان دارم که نمی‌توان همه آقای هاشمی را در این صفت امید خلاصه کرد، گفت:  امید یکی از وجوه ممتاز مرحوم هاشمی بود که شاکله  شخصیت ایشان را ساخت. امهات ویژگی‌هایی که در آقای هاشمی بود که همچین شاکله‌ای را ساخت.

وی با تاکید بر اینکه آقای هاشمی تمام وجودش امید بود و در هیچ شرایطی امید به آینده را از دست نمی داد، بیان کرد: امید به قدری در ایشان پررنگ بود که برخی‌ها به شوخی می‌گفتند که اگر ایشان را دستگیر کنند باز در ذهن خود این امید را دارد که راه کج شده و به باغ بستان راهی شود.

وی با بیان اینکه امید در مرحوم هاشمی دارای سه منشا بود، گفت: امید به خدا یکی از این منشا است که آیت‌الله هاشمی به خدا خوش‌بین بود که البته این صفت به شدت در امام نیز وجود داشت.

خمینی افزود: دوره طولانی ممارست آقای هاشمی یک خوش‌بینی نسبت به خدا ایجاد کرده بود. البته من یکی‌دوبار آقای هاشمی را مضطرب دیدم یکی از آن روزها، 15 خرداد سال 84 بود که چند ساعتی بیشتر طول نکشید که آرامشی بر آقای هاشمی حاکم شد.

به گفته تولیت آستان حرم امام خمینی(ره)  مرحوم هاشمی به فهم عامه مردم اطمینان داشت؛آقای هاشمی مطمئن بود برای همیشه نمی‌توان مردم را گول زد و خرد عامه مردم خطا نمی‌کند.

خمینی معتقد است که مرحوم هاشمی به راه و روش خودش اطمینان و باور داشت که آنچه می‌گوید و عمل می‌کند درست است. ممکن بود آقای هاشمی عقیده‌اش را عوض کند و من هیچ وقت از مرحوم هاشمی نشنیدم که آقای هاشمی بگوید هیچ تغییری نکرده‌ام اما در گذر زمان آنچه که می‌گفت بین خودش و خدا حجت داشت.

وی با تاکید بر اینکه امید همه هویت یک حرکت رو به جلو است، خاطرنشان کرد: اگر امید نباشد یاس جایگزین آن می‌شود و در این صورت یا به رخوت و خمودگی  می‌انجامد یا به خشونت.

تولیت آستان حرم امام خمینی (ره) با اشاره به اعتراضات اخیر در کشور اظهار داشت: آنچه که ما این‌روزها در جامعه شاهد بودیم به دلیل پمپاژ یاسی است که در جامعه جریان دارد.
 
به باور خمینی، اگر جامعه نسبت به خود امیدوار باشد به سمت خشونت حرکت نمی‌کند؛ برای جلوگیری از هر اغتشاشی لازم است امید در جامعه فوران داشته باشد.

وی با طرح این پرسش که برای اینکه در جامعه امید باشد چه باید کرد، تصریح کرد: برای امید ما عوامل عینی و ذهنی امیدساز داریم نخست اینکه مردم احساس کنند آنچه انتخاب کردند قابل تحقق است و موانع در مسیر نباشد.

تولیت آستان حرم امام خمینی(ره) تاکید کرد که نباید توسط رسانه‌های جور واجور  یاس پمپاژ شود.

 خمینی ادامه داد: مکررا از آقای هاشمی شنیدم که ایشان بحث توسعه سازندگی و رفاه مردم به تعبیر دیگر عفاف و کفاف را از شروط حیات یک جامعه می‌دانستند.

وی به عوامل ذهنی برای امید پرداخت و بیان کرد: از عوامل ذهنی برای امید این است که جامعه  احساس کند اگر طوفانی به وجود آمد، ناخدایی وجود دارد که این کشتی را از مسیر حوادث خارج کند.

به گفته تولیت استان حرم امام خمینی، مرحوم هاشمی برای جامعه مایه امید بود و دوست و دشمن به این اذعان داشتند که در شرایط طوفان زا وجود هاشمی یک لنگر اطمینان است.

خمینی اضافه کرد: این‌گونه نیست که آقای هاشمی یک شخصیت امیدوار باشد بلکه برای جامعه نیز امیدساز بود. امروز که آقای هاشمی از میان ما رفته اما امید نباید از جامعه ما برود.

به باور وی، بالاترین کانون امید در روزگار ما امام بود و امروز رهبر انقلاب یکی از برترین کانون‌های امید در جامعه ما محسوب می‌شود.

تولیت استان حرم امام خمینی خاطرنشان کرد: درس آقای هاشمی برای جامعه امروز و فردا ما اعتماد و حسن اعتماد به خدا بود. درس بزرگ آقای هاشمی به ما این بود که باید برای جامعه بیشتر کار کرد و برای روزهای بزرگ آماده بود و خود را نباید فراموش کرد و همه ما خود را برای فردا این جامعه فدا کنیم.

خمینی در پایان گفت: امروز برای برون رفت از هر  نقطه تاریک جامعه نیازمند امید هستیم و رسانه امید باید همه را با عوامل امید آشنا کند.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین