کد خبر: ۱۶۳۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
ترکاشوند:
دبیرکل کانون صرافان با بیان اینکه بانک مرکزی خود را برای ۱۳ آبان و موعد آغاز تحریم آماده کرده است، گفت: ممکن است به صورت جزئی این تاریخ بر روی نرخ ارز اثر بگذارد ولی نرخ خیلی اثر نمی‌پذیرد.
ناطقان: رضا ترکاشوند در نشست خبری امروز درخصوص بخشنامه کانون صرافان برای معامله دلار به نرخ ۱۰ هزار تومان، اظهارداشت: بخشنامه معامله در کانال ۱۰ هزار تومان از سمت ما ابلاغ شد و مبنای آن به زمانی برمی‌گشت که بیشترین زیان را در نوسانات بازار ارزهای خانگی می کنند و افراد حرفه‌ای زیان نمی‌دهند و آن زمان بانک مرکزی به بانک ملی و بانک‌ها دستور داد تا کف قیمت را تعیین کند و در آن کانال معامله کنند؛ بنابراین این نرخ، نرخ حداقلی بود که از سمت بانک مرکزی اعلام شد و ما نیز به صرافها دستور دادیم به سمت تعادل حرکت کنند.

وی افزود: بخشنامه معامله در کانال ۱۰ هزار تومانی از سوی صرافی ها را کانون ابلاغ کرده است اما کف قیمت را بانک مرکزی تعیین کرده بود.

دبیر کل کانون صرافان ایرانیان در پاسخ به این سوال که برخی صرافان در بازار اصلا ارز نمی‌فروشند گفت: با توجه به اینکه صرافان اکنون هیچ گونه ارزی از دولت و بانک‌ها نمی‌گیرند، ممکن است در روزهایی مردم با این جمله مواجه شوند که ارز ندارند؛ چراکه به هر میزان ارز داشته باشند می‌توانند  فروش داشته باشند.

وی گفت: رقابتی با بانک‌ها در زمینه خرید و فروش ارز نداریم و معتقدیم ورود آنها به آرام‌سازی بازار کمک می‌کند. بخش عمده بازار در سیستم نیما و سیستم ارزی دولتی انجام می‌شود و بخش صرافی‌ها کمتر از ۵ درصد از بازار ارز را در بر می‌گیرد.

ترکاشوند درباره اینکه چرا نرخ در بانکها با صرافی بانک ملی متفاوت است، گفت: نرخ های صرافی بانک ملی نرخ کف فروش ارز برای ارائه ۲۳ نوع ارز خدماتی است اما نرخ دوم برای فروش ۵ هزار یورو به شهروندان است که البته صرافی‌ها بر اساس نرخ آزاد و عرصه و تقاضا کار می کنند.

وی گفت: پس از انقلاب صرافی‌ها به دلیل تحریم مالی و بانکی علاوه بر تبدیل پول، وظیفه انتقال پول را به عهده گرفتند تا به مردم فشار بیاید و صرافی ها نقش محوری در جابجایی پول در کشور و ورود کالا داشتند.

دبیر کل کانون صرافان ایرانیان گفت: تا پیش از ۲۱ فروردین فعالیت خود را ادامه دادند اما پس از آن با گزارش اشتباهی که به دولت داده شد، تصمیم گرفته شد کسانی را به عنوان مسئولان افزایش نرخ ارز معرفی کردند و چهارماه صرافی‌ها تعطیل شدند.

وی افزود: با این کار بازار شفاف صرافی به بازار دلالی و زیرزمینی تبدیل شد و سیستم سنا جای خود را به دلالی داد. پس از تغییر رئیس کل بانک مرکزی نگاه به صرافی ها واقع بینانه شد و اکنون پله پله حرکت می‌کنیم که به شرایط پیش از ۲۱ فروردین برگردیم.

ترکاشوند افزود: در گام نخست صرافی ها فقط ۲۳ نوع ارز خدماتی می‌دادند و اکنون بخشنامه ها به تدریج فعالیت ها را گسترش می دهد.

وی ادامه داد: از ۲۱ فروردین بانک مرکزی بازارساز کامل بازار بود. از ۱۶ مرداد سیاست بانک مرکزی تغییر کرد و اکنون صرافی دیگر به طور کامل از کسی ارز نمی‌گیرد. اکنون اکر کسی به صرافی ارز بفروشد، صرافی ارز برای عرضه خواهد داشت و اینطور نیست کامل از بانک مرکزی ارز بگیرد.

ترکاشوند با بیان اینکه صرافی حلقه آخر سیاست‌گذاری ارزی است، تصریح کرد: رابطه ما با دولت بسیار خوب است و کانون صرافان نهاد سیاسی نیست و تنها هدفش کمک به نظام برای تامین منافع ملی است‌

وی گفت: اینکه گفته می‌شود صرافان عضوی از مافیاست، حرف خنده داری است. البته همه دولت‌ها به اندازه کافی از نظر بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند البته در دوره جدید بانک مرکزی رئیس کل تا حدودی نظرات کانون را می گیرد.

دبیر کل کانون صرافان ایرانیان درخصوص مصوبه روز گذشته مجلس و تصویب CFT افزود: درباره مصوبه دیروز مجلس باید گفت: به خاطر فشارهای سیاسی خارج کشور ایجاد شد، بخشی از قیمت ارز حباب است و تحولات سیاسی بر آن اثر می‌گذارد اما این مصوبه در کوتاه مدت بر ورود اسکناس ارز کمکی نمی‌کند و قیمت را کاهش نمی‌دهد اما در درازمدت اثر بر کاهش نرخ و این فرایند دارد.

 به خاطر فشارهای سیاسی خارج کشور ایجاد شد، بخشی از قیمت ارز حباب است و تحولات سیاسی بر آن اثر می‌گذارد اما این مصوبه در کوتاه مدت بر ورود اسکناس ارز کمکی نمی‌کند و قیمت را کاهش نمی‌دهد.

ترکاشوند با بیان اینکه بانک مرکزی خود را برای ۱۳ آبان و موعد آغاز تحریم آماده کرده است، گفت: ممکن است به صورت جزئی این تاریخ بر روی نرخ ارز اثر بگذارد ولی نرخ خیلی اثر نمی‌پذیرد.

وی افزود: خرید و فروش ارز از سوی صرافی‌های غیررسمی و دلالان در حال انجام است و فعلا بازار ارز در انحصار صرافی‌های مجاز نیست و با توجه به اینکه بانک مرکزی بازارساز شده در حال کنترل است تا قیمت جهشی نشود و ما نیز به بانک مرکزی کمک می‌کنیم و امیدواریم شاهد جهش ارز را دیگر شاهد نباشیم.

ترکاشوند گفت: ورود اسکناس ارز به بازار برای بانک مرکزی همواره از سوی صرافی‌ها انجام شده و اگر هم بانک مرکزی بخواهد این کار را انجام خواهیم داد.

دبیرکل کانون صرافان در مورد ورود ارز هرات و سلیمانیه به بازار ارز اظهارداشت: در شرایط فعلی باید مطاق با مکانیزم بازارهای همسایه از جمله دوبی، هرات و سلیمانیه عمل کنیم چراکه راهی برای تامین ارز نداریم.

ترکاشوند با اشاره به حضور بازیگران غیرمجاز در بازار ارز گفت: مردم فقط از ٦٥٠واحد صرافی مجاز ارز خریداری کنند و در قبال خرید خود، سند سنا دریافت کنند تا ارز تقلبی نباشد و حتی از صرافی‌ها پرینت شماره اسکناس خود را از صرافی بگیرند.

دبیرکل کانون صرافان در خصوص سکه ثامن نیز گفت: فروش مسکوکات بانک مرکزی باید از سوی صرافان انجام شود؛ اکنون چند ماه است بخشنامه از سوی وزارت صمت ابلاغ شده و مدتی است که مردم از اتحادیه طلا و جواهر شکایات بالایی دارند، پس خودمان وارد عمل شده و جدی تر پیگیری اجرای آن هستیم. البته راجع به سکه ثامن نظری ندارم چون مجوز داشته و از طریق مراجع قضایی نیز کار در حال انجام است.
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین