کد خبر: ۱۶۴۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۷
محسن هاشمی:
رییس شورای شهر تهران پیرامون احتمال شهردار شدنش گفت: در شرایط کنونی این مسئولیت ریسک بالایی دارد و امروز که تهران با ابرچالش های متعددی مواجه است هر كسی مسئولیت بپذیرد، موفقیت برایش دشوارتر از گذشته است.
ناطقان: اهم گفتگوی محسن هاشمی با شرق را در ادامه می خوانید:

برداشت جامعه با برداشتي كه ما از اربعين در هزينه ها داريم فرق ميكند. موضوع اربعين و هزينه هاي آن تصميم نظام است كه به وزارت كشور ابلاغ شده است. رييس ستاد اربعين وزارت كشور است و براي هر دستگاه وظيفه تعيين كرده و به شهرداري تهران هم وظايفي قانوني را محول كرده است. موضوع اربعين ابعاد فرهنگی، عبادی، سياسي، امنيتي و اجتماعي دارد و در اين ميان شهرداري تهران هم وظيفه خدمت رساني دارد. در گذشته روي اين موضوع افراط وجود داشته اس .که ما بنا داریم ضمن کمک به برگزاری این مناسبت، از هزینه های غیرضروری و تبلیغاتی جلوگیری شود

در گذشته براي يك ماموريت چند ميليارد تومان هزينه را مي گذاشتند و اين رفتار با انجام وظايف قانوني فرق دارد. حساسيت شورا هم به دليل همين رفتارهاي گذشته است و برخي مي گويند باید قطع شود. در عراق هم دو نوع سياست هست ، زماني لباس رفتگری ميپوشيدند و بعد مي گفتند كل نظافت كربلا با شهرداری تهران است. حالا ممكن است نظافتي هم نباشد اما فيلم آن جلوتر منتشر ميشود. سياست ديگر هم اين است كه چند خيابان كربلا را به شهرداری تهران ميدهند و می خواهیم براي ثوابش آنجا كاري كنیم. اما نظر من اين است كه نبايد به نوعي برخورد شود كه انگار عراقي ها نمي توانند نظافت شهرشان را انجام دهند و اگر ما نباشيم فلان وبهمان مي شود.

*شهردار شدنتان منتفي شد؟

شايد علت اين است كه بخشی از اصلاح طلبان فكر می كنند اين كار ممکن است باعث از هم پاشيدگي شورا شود. هنوز هم همين مطرح ميشود. براي رياست شورا جايگزين هست اما بنا بود كسي نرود تا اين موضوع باب نشود. اين قضيه هم مثل حجاب بانوان است، اگر شل كنند ديگر نميشود كنترلش كرد!، اما بخش دیگری از شورا با این نظر موافق نیستند و دیدگاه دیگری دارند.

البته اگر قضيه را اعتقادي ببينيد خدا تا به حال نخواسته ما شهردار شويم ( با خنده)و البته كه در اين شرايط شهردار شدن هم ريسك بالايي دارد و در شرايط امروز که تهران با ابرچالش های متعددی مواجه است هر كسي مسئولیت بپذیرد، موفقیت برایش دشوارتر از گذشته است.

*ارتباطات شما با مقام معظم رهبري از منظر خانوادگي و اجرايي به عنوان رييس شورا تاثير زيادي مي تواند در تقويت اين شائبه داشته باشد!

در مقام رييس شوراي شهر بهتر است كه ما با همه اركان نظام ارتباط داشته باشيم و داريم و در همين حد از دفتر مقام معظم رهبري تا نهادها و سه قوه در ارتباط باشد تا كار شهر پيش برود. اما آنچه شما ميگوييد ارتباط خیلی ویژه ای با مقام معظم رهبري ندارم و براساس وظیفه چند بار به ديدار ايشان رفته ام كه آن هم مرتبط با مسائل فوت پدر بوده است. ايشان بعد از فوت پدر توجه خوبي داشتند، پیام ارزشمندی دادند، نماز ايشان را خواندند و مجلس ختم گرفتند و درست اين بود كه ما براي تشكر خدمت ايشان برويم و بعد از آن هم چند جلسه براي موضوعات مختلف رفتم و در حاشيه آن گزارشي درباره شهر و شهرداري و شورا داده ام.

هيات مديره بانك شهر قبلا با پیگیری آقای قاليباف انتخاب ميشد اما در دوره جديد فردي نیست كه مناسب باشد و همه روي آن اجماع كنند و اختلاف و سهم خواهي از ميان سهام داران به وجود آمد. هنوز هم از ١٦ نفري كه شهرداري معرفي كرده بانك مركزي ٥ نفر را تاييد كرده و اين افراد هم شرط گذاشته اند كه "به شرط مديرعامل شدن ، عضو هيات مديره شوند". اين ضعف اصلاح طلبان است كه هنوز نتوانسته اند هيات مديره بانك را انتخاب كنند.

*در ديدار با سردار عبداللهي توافق درباره كارگزاري ياس و بدهي هاي متقابل شد ؟

ياس ديگر وجود ندارد. بگوييد بنياد تعاون سپاه است و ارتباط ما هم با بنياد تعاون سپاه است ! تعاملي بوده و طلبي وجود دارد و اينكه آنها به تعهداتشان عمل نكرده اند. تعاملات مالي و اجرايي بوده كه در جريان آن املاكي هم رد و بدل شده است. ما روي اين تعاملات و اهميت پيگيري رسانه اي كار كرديم تا آقاي افشاني هم حساس شود و پيگيري كند و اين اتفاق افتاد.

از نگاه من شورا موفق بوده اما تبلور كار شورا در شهرداري است. شهرداري ما آن حسي كه قبل از انتخابات ايجاد شد را محقق نكرد. اين به اين معني نيست كه كاري نشده بلكه آنطور كه بايد اقدام نشده. آقاي نجفي و افشاني در نگهداشت شهر موفق بوده اند و حقوقها به موقع است اما مردم تغييراتي مي خواستند كه اجرايي نشد و پيگيريهايي به خصوص در موضوع فساد مي خواستند كه آن هم نشد. مقداري هم فضاي بي ثباتي وجود دارد. اصلاحات با ايده گرايي آمده اما در عملگرايي مانده است. شورا توانسته فضاي مثبت كار را فراهم كند و در مدت كوتاهي به مسائل شهر مسلط شده است.

منبع : شرق

نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین