کد خبر: ۲۱۷۴۳۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
در گزارش زیر به نتایج تحقیقات صورت گرفته در مورد حافظه زنان و مردان خواهیم پرداخت.
ناطقان: وقتی پای خاطرات و حافظه در میان باشد، به نظر می‌رسد زنان از قدرت ویژه‌ای در این مورد برخوردارند و هرگز چیزی از حافظه شان پاک نمی‌شود. آن‌ها خوب یادشان می‌ماند که چه کسی چه حرفی زد، همسرشان لباسش را گذاشته و سه ماه قبل در رستوران چه غذایی سفارش دادند. علم هم ثابت کرده زنان واقعاً توانایی بهتری در به خاطر سپردن افراد، مکان‌ها و احساسات دارند. گاهی اینطور به نظر می‌رسد که زنان همه چیز را می‌دانند و وقتی کسی به اطلاعات مهمی نیاز داشته باشد، یک ناجی واقعی خواهند بود.

در ادامه به نتایج تحقیقات صورت گرفته در این مورد خواهیم پرداخت.

تفاوت‌هایی شناختی میان زنان و مردان وجود دارد

روانشناسان پی برده اند نحوه‌ی به خاطر سپردن در زنان و مردان یکی نیست. زنان حافظه رویدادی بهتری دارند که به آن‌ها کمک می‌کند افراد، محل اشیاء و مکالماتی که داشته اند را واضح‌تر به خاطر آورند.

زنان در به یاد آوردن صحبت‌ها عملکرد بهتری دارند

برای اثبات این فرضیه، محققان ۶۱۷ پژوهش صورت گرفته را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این پژوهش‌ها از سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۳ انجام شده بودند و در مجموع بیشتر از ۱/۲ میلیون شرکت کننده داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که زنان در خصوص به خاطر سپردن اطلاعات کلامی از توانایی‌های شناختی بهتری برخوردارند. زنان بهتر می‌توانند صحبت ها، پیغام ها، مکالمات و فیلم‌ها را به خاطر آورند. آن‌ها محل اشیاء را هم به راحتی پیدا می‌کنند و دقیقاً می‌دانند که هر چیزی کجا قرار دارد.

آن‌ها همه‌ی گفتگو‌ها را به یاد می‌آورند

محققان دست به آزمایش دیگری هم زدند. آن‌ها در طول هفته ۳ پیغام متنی برای شرکت کنندگان آزمایش می‌فرستادند و از آن‌ها می‌خواستند ۳۰ دقیقه‌ی گذشته‌ی خود را تا حد ممکن توصیف کنند. در انتهای هفته، از شرکت کنندگان تحقیق پرسیده می‌شد از آن اتفاقات کدام را به یاد دارند. زنان بیشتر خاطراتی را به یاد می‌آوردند که اجتماعی محور بودند. آن‌ها در مقایسه با مردان، بیشتر به آدم ها، احساسات و مکالمات توجه داشتند.

مردان، اما حس جهت یابی فوق العاده‌ای دارند

با این حال، مردان نقاط قوتی هم دارند. محققان به این نتیجه رسیده اند که مردان در به یاد آوردن اطلاعاتی بهتر هستند که با پردازش فضایی مرتبط هستند. به خاطر آوردن تصاویر انتزاعی برای آن‌ها راحت‌تر است و آن‌ها حس جهتی یابی بهتری دارند. مردان در به خاطر آوردن محیط اطراف بهتر هستند و پیدا کردن راه خود از جایی به جایی دیگر برای آن‌ها راحت‌تر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین