کد خبر: ۲۶۳۷۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰
برجعلی گفت: ۹۰ درصد افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند در سنین نوجوانی و جوانی سیگار می‌کشیدند.
ناطقان: محمود برجعلی یک روانشناس در رابطه با اعتیاد در سنین بلوغ گفت: در سنین نوجوانی و جوانی دو عامل جامعه شناختی و روانشناختی و یا به عبارتی دیگر عوامل درون فردی و برون فردی در گرایش فرد به اعتیاد تأثیرگذار هستند که عامل درون فردی عاملی مهم در این زمینه محسوب می‌شود، زیرا نوجوانان در دوران بلوغ هیجاناتی دارند و در اصطلاح روانشناسی به آن آشفتگی هیجانی گفته می‌شود که بر همین اساس میزان آسیب پذیری آن‌ها نسبت به بزرگسالان بیشتر است.

وی با بیان اینکه نقش عوامل درون فردی در گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد بیشتر است، افزود: براساس تحقیقات انجام شده، افراد در خانواده‌هایی که خشم و استرس بیشتر و شادی و نشاط کمتری در آن وجود دارد و یا کسانی که همیشه احساس ناکامی و ناامیدی دارند بیشتر به سمت اعتیاد که مرحله اول آن سیگار کشیدن است سوق پیدا می‌کنند و همچنین تحقیقات نشان داده که ۹۰ درصد افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند در ابتدا با کشیدن سیگار دچار این بلای خانمان سوز شده‌اند.

این روانشناس ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد اغلب افراد در سنین جوانی توسط دوستان خود به کشیدن سیگار تحریک می‌شوند که دو دسته هستند، دسته‌ای که به قصد تجربه کردن با این عمل موافقت می‌کنند و دسته دیگر نیز به دلیل ترس از طرد شدن از طرف دوستان خود راضی به کشیدن سیگار می‌شوند.

برجعلی با بیان اینکه فقر و بیکاری و محیط زندگی از جمله عوامل موثر بر گرایش فرد به اعتیاد هستند، تصریح کرد: خانواده‌هایی که آشفته و پر از خشونت و درگیری هستند، فرزندانشان بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند، اما وظیفه مهم والدین این است که آرامش را در خانه فراهم کنند و بر رفت و آمد فرزندان و افرادی که معاشرت دارند، نظارت و کنترل نامحسوسی داشته باشند، به طوری که فرزندان را نسبت به این اقدامات حساس نکنند.

وی افزود: والدین در جهت کاهش خطرات اعتیاد باید اطلاعات و سطح آگاهی خود را افزایش دهند و فرزندانشان را براساس سن آن‌ها آموزش دهند تا از عواقب اعتیاد در سنین نوجوانی و جوانی آگاهی یابند.

برجعلی ورزش و مطالعه را از جمله عواملی دانست که می‌تواند نوجوانان و جوانان را از خطر اعتیاد دور نگه دارد.
برچسب ها: خطر ، اعتیاد ، سیگاری ها
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین