کد خبر: ۳۲۰۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸
مدارس استعدادهای درخشان و مدارس خاص غیرانتفاعی با پوشش ۳ درصدی آموزش در کل کشور، سهم ۹۵ درصدی از رتبه‌های برتر کنکور امسال را از آن خود کرده‌اند! آنچه نسبت به گذشته تغییری نداشته، تراژدی تلخ تضعیف روز به روز مدارس دولتی و پیشتازی مدارس غیردولتی است.
ناطقان: با اعلام اسامی 40 نفر برتر کنکور 1401 در گروه‌های آزمایشی مختلف مشخص شد امسال نیز رتبه‌های برتر در تصاحب مدارس خاص است و از میان نفرات برتر کنکور امسال صرفاً یک دانش‌آموز در مدرسه دولتی عادی تحصیل کرده است! 29 نفر از مدارس استعدادهای درخشان، 9 نفر مدارس غیرانتفاعی و یک نفر مدارس نمونه دولتی بودند!

در کنکور 1400 نیز از 30 نفر رتبه برتر گروه‌های تجربی، ریاضی و انسانی، 20 نفر دانش‌آموزان مدارس سمپاد، 5 دانش‌آموز از مدارس غیردولتی و سه دانش‌آموز از مدارس نمونه‌دولتی بودند و در میان رتبه‌های برتر کنکور، دانش‌آموزان مدارس دولتی عادی حضور نداشتند.

در کنکور سال 99، رتبه هفتم گروه آزمایشی علوم ریاضی در مدرسه‌ای کاملاً دولتی درس خوانده بود و 67 درصد رتبه‌های برتر برای مدارس سمپاد، 18 درصد غیردولتی و 10 درصد مدارس نمونه دولتی بودند.

در کنکور 98 تمام رتبه‌های برتر از میان مدارس خاص و غیردولتی بودند و جای مدارس دولتی عادی خالی بود؛ 70 درصد رتبه‌های برتر کنکور این سال در رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی دانش‌آموزان مدارس سمپاد بودند، سهم غیردولتی‌ها 14 درصد و نمونه دولتی‌ها 13 درصد بود.

این روند حکایت از آن دارد با وجود تغییراتی که هر ساله در آمار و ارقام تعداد شرکت‌کنندگان و... نسبت به سال‌های قبل وجود دارد، آنچه نسبت به گذشته تغییری نداشته است، تراژدی تلخ تضعیف روز به روز مدارس دولتی و پیشتازی مدارس غیردولتی و خاص است.

پیش از این؛ خسرو ساکی رئیس سابق مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در میزگرد خبرگزاری تسنیم هشدار داده بود: در آزمون سراسری سال 98-99، 83.94 درصد رتبه‌های زیر 3 هزار برای مدارس استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، غیردولتی و مدارس "شاهد" بودند و این مدارس 31.87 درصد دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار می‌دهند.

مزبان حبیبی معلمی از استان فارس در یادداشتی در همین رابطه نوشته است: اینکه از 40 دانش‌آموز برگزیده کنکور سراسری امسال، فقط یک دانش‌آموز در مدرسه دولتی درس خوانده، ‏یک فاجعه و شکاف اقتصادی و مالی و آموزشی تمام‌عیار محسوب می‌شود که حتی در لیبرال‌ترین جوامع جهان هم کمتر شاهد آن هستیم.

تقریبا در هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای، ردی از آموزش طبقاتی دیده نمی‌شود و تلاششان بر استقرار عدالت آموزشی منطبق بر برخورداری‌های برابر از امکانات و کیفیت آموزش یکسان است.

با اعلام نتایج کنکور سراسری، در میان اسامی چهل نفر از رتبه‌های برتر کنکور، لیست اولیه به صورت زیر است:

مدارس استعدادهای درخشان: 29 نفر

مدارس غیرانتفاعی خاص: 9 نفر

مدارس نمونه دولتی: 1 نفر

مدارس دولتی: 1 نفر

سهم مدارس از رتبه‌های برتر کنکور سراسری:

مدارس استعدادهای درخشان: 72.5 درصد

مدارس غیرانتفاعی خاص: 22.5 درصد

مدارس نمونه دولتی: 2.5 درصد

مدارس دولتی: 2.5 درصد

سهم پوشش تحصیلی مدارس از کل دانش‌آموزان در کشور:

مدارس استعدادهای درخشان: 2 درصد

مدارس غیرانتفاعی خاص: 12 درصد

مدارس نمونه دولتی: 1 درصد

مدارس دولتی: 85 درصد

نتیجه اول:

سهم 2.5 درصدی 85 درصد از دانش‌آموزان مدارس دولتی!

حدود 85 درصد از دانش‌آموزان کشور در مدارس دولتی عادی تحصیل می‌کنند که سهمشان از رتبه‌های برتر و رتبه‌های زیر 3000، حدود 2.5 درصد است.

نتیجه دوم:

سهم 72.5 درصدی تنها 2 درصد دانش‌آموزان در مدارس استعدادهای درخشان!

کمتر از 2 درصد از دانش‌آموزان کشور در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می‌کنند که سهم آنها از رتبه‌های برتر و رتبه‌های زیر 3000 در کنکور سراسری، 72.5 درصد است.

نتیجه سوم:

تقریبا 12 درصد از دانش‌آموزان کشور در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند که مدارس خاص غیردولتی، کمتر از یک درصد دانش‌آموزان کشور را پوشش می‌دهند؛ این یک درصد، سهمشان 22.5 درصد از رتبه‌های برتر کنکور است.

نتیجه چهارم:

حدود یک درصد از دانش‌آموزان کشور در مدارس نمونه دولتی تحصیل می‌کنند که سهم آنها نیز 2.5 درصد است.

نتیجه پنجم:

مدارس استعدادهای درخشان و مدارس خاص غیرانتفاعی با پوشش 3 درصدی آموزش در کل کشور، سهم 95 درصدی از رتبه‌های برتر را از آن خود کرده‌اند.
منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین