کد خبر: ۹۷۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
سخنگوی وزارت خارجه:
قاسمی گفت: بی شک عراق کشور مستقلی است و روابط گسترده‌ای چه بخش دولتی و چه غیردولتی با این کشور داریم، ولی قرار نیست شخصیت‌های عراقی در خصوص سفر‌های مقاماتشان به کشور‌های مختلف از ما اجازه بگیرند و ما در مسایل داخلی عراق دخالت نمی‌کنیم.
ناطقان: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست سخنگویی این هفته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری فرمودند که ایران به تعامل گسترده با دنیا توجه دارد. با توجه به حضور گسترده مهمانانی که درچند روز اخیر در تهران بودند وزارت امور خارجه در آغاز دولت جدید چه برنامه ای برای تعامل گسترده با دنیا دارد، اظهار داشت:  صحبت‌های مقام معظم رهبری در رابطه با تعامل با جهان بحث مهمی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده از یک سیاست مسالمت‌آمیز پیروی کند و تاکید ایشان برای تعامل بیشتر با جهان بحث مهمی است و در آغاز دولت دوازدهم منظور خواهد شد.

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره حضور هیئت‌های خارجی در مراسم تحلیف، گفت: نمایندگان  ١٠٥كشور و ٩ سازمان منطقه ای وبين المللی در تهران برای تحليف حضور داشتند و تا ديروز بعدازظهر ١٣٥ تا١٤٠ ملاقات حاشيه ای بين مقامات جمهوری اسلامی و مقامات شركت كننده انجام شد.

وی با تأکید بر اینکه اين ديدارها تشريفاتی نيست و مسايل مهم برای طرف‌های حاضر می‌تواند مورد رايزنی قرار گيرد، بیان داشت: مسايل مهم سياسی، اقتصادی، روابط دو جانبه و مسايل بين المللی و منطقه ای در اين دبدارها محور گفتگوها بوده است.

آزمایش موشکی ایران مغایرتی با قطعنامه ٢٢٣١ ندارد

 قاسمی درباره آزمايش موشكی ايران و واكنش آمريكا، تصریح کرد: این بحث داخلی است و دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه ٢٢٣١ ندارد و مباحث مطرح شده در این زمینه بی‌ربط و بی‌جا است که به دلیل بدخواهی آنها به دلیل توان ایران بویژه توان دفاعی ایران مطرح می‌شود.

وی تأکید کرد: بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا ادامه دارد و اقدامات اخیر آمریکا این دیوار را تا حدی بلندتر کرد.

ایران در مسایل داخلی عراق دخالت نمی‌کند

 قاسمی درباره سفر مقتدی صدر به عربستان و مباحث مطرح شده در این سفر بیان کرد: ایران همواره ارتباطات گسترده‌ای با طرف‌های عراقی داشته و خواهد داشت. بی شک عراق کشور مستقلی است و روابط گسترده‌ای چه بخش دولتی و چه غیردولتی با این کشور داریم، ولی قرار نیست شخصیت‌های عراقی در خصوص سفر‌های مقاماتشان به کشور‌های مختلف از ما اجازه بگیرند.

وی افزود: ما در مسایل داخلی عراق دخالت نمی‌کنیم. این رفت و آمدها به خود آن‌ها مربوط می‌شود و خودشان تصمیم می‌گیرند.

هیئت انگلیسی با خانواده زاغری دیدار کرد

قاسمی با تأیید خبر ديدار مقامات انگليسی با خانواده نازنين زاغری، گفت:هیأت انگلیسی که برای تحلیف به تهران سفر کرده بود با خانواده «نازنین زاغری» دیدار داشتند

 وی افزود: نازنین زاغری ایرانی هستند و همسرشان انگلیسی است و همانطور که گفتم این دیدار انجام شد.

قاسمی گفت: هیچ بحثی در مورد تبادل زندانی بین ایران و انگلیس وجود ندارد.

مانعی برای سفر دیپلمات‌های عربستان به ایران وجود ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: هيئت عربستانی برای بازديد از اماكن ديپلماتيك به ايران سفر كرد و مدت زيادی است كهروادید و مجوز پرواز برای این تیم صادر شده است.

وی با بیان اینکه مانعی برای سفر تیم دیپلماتیک عربستان برای بازدید از سفارت این کشور در تهران وجود ندارد، گفت: مقرر شد اين هيئت عربستانی با هواپيمای اختصاصی به ايران بیایند اما اگر تاخيری در ويزای آنان صورت گرفته به دليل مسائل اداری بوده است. اما اینکه در فضاسازی خبری گفته می‌شود؛ ايران مخالف حضور عربستان است  این موضوع كاملا غلط است و من آن‌ را تكذيب می‌كنم.

  ایران بازگشت به مذاکره مجدد درباره برجام نخواهد داشت

قاسمی تصریح کرد: ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد و برای حفظ آن تلاش خواهد کرد، همچنین ایران بازگشت به مذاکره مجدد درباره برجام و مسائل هسته‌ای نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران در حال انجام است و هر زمان مجوز لازم صادر شود اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی درباره سلفی نمایندگان با موگرینی بیان کرد: با توجه به اینکه اتفاقاتی در صحن مجلس بوده و با توجه به اصل تفکیک قوا و اینکه در حوزه دولت و سیاست خارجی نیست، اظهارنظر نمی‌کنم.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری، مبنی بر اینکه آقای سیف اظهاراتی را در برنامه نگاه یک اعلام کردند که در حوزه مبادلات بانکی هنوز مشکلات به طور کامل برطرف نشده. آیا مشکلات بانکی یاد شده به بدعهدی طرف مقابل مربوط می شود یا اینکه روند برجام اینگونه ایجاب می‌کند؟، گفت: مشکلات در حوزه بانکی  به ویژه بانک‌های بزرگ وجود دارد. بدعهدی‌ها و فشار‌های آمریکا، فضاسازی‌های روانی و تلاش‌هایی که برای ایران ستیزی وجود داشته، از جمله دلایلی است که در این راستا می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برخی سهام‌داران در بانک‌های بزرگ، علاقه‌مند نیستند روابط بانکی ایران با بانک‌های بزرگ تسهیل شود. دیپلماسی فعال اقتصادی و بانکی باید در کنار دیپلماسی سیاسی تلاش کند تا بتوانیم این موانع را از پیش پای خود برداریم و از تسهیلات مالی جهان استفاده کنیم.

قاسمی پیرامون حضور بازيكنان ايرانی در مقابل تيم رژيم صهيونيستی، گفت: مواضع ما نسبت به این رژيم مشخص است و ما رژيم صهيونيستی را نامشروع می‌دانيم و به رسميت نمی‌شناسيم.

وی اذعان داشت: سياست ايران در حوزه ورزش، عدم رويارويی با تيم این رژیم اشغالگر بوده كه ابتدا بايد وزارت ورزش در اين‌باره موضع‌گيری كند، البته آن‌ها این اقدام را محكوم كردند، اما پاسخ‌های ديگر را بايد وزارت ورزش بدهد. اما آنچه كه مهم است باشگاه‌های ايرانی و وزارت ورزش در تبادلاتی كه با باشگاه‌های خارجی دارند، بايد در قراردادها موضوع بازی با رژيم اشغالگر را مشخص كنند و باید بازیکنان توجیه شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اين موضوع بايد به صورت شفاف و دقيق پيگيری شود، اما اطلاع ندارم که در خصوص اين دو نفر مسئله‌ای لحاظ شده يا نه، اما مواضع ما در خصوص رژيم صهيونيستی روشن و بديهی است.

 
قاسمی درباره مسدود شدن برخی حساب‌های بانکی دانشجویان ایرانی در چین، بیان داشت: امیدواریم طی مذاکره با مقامات چینی مشکل رفع شود.

وی با بیان اینکه درگیری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ مسئله جدیدی نیست و باید از طریق گفتگو حل شود، تصریح کرد: ما در این زمینه از مرزهای خود دفاع می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم این درگیری‌ها به مرزهای ما خدشه ای وارد کند.

قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد نشست استانبول که چند روز پیش از سوی سازمان همکاری اسلامی با محوریت تحولات مسجد الاقصی برگزار شده بود، گفت: آقای ظریف در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی شرکت کردند. جلسه خوبی بود و فرصت مناسبی به وجود آمد تا با تعدادی از وزرای خارجه کشورهای اسلامی گفت‌وگو کنند.

وی افزود: نیاز بود که در این برهه نیاز بود که بار دیگر کشورهای اسلامی حمایت‌های خود را از مقاومت و آرمان‌های ملت فلسطین بیان کنند و این نشست در همین راستا برگزار شد.

در حال تکمیل ...

نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبين ارجمند
لطفا از نوشتن نظرات بصورت فينگليش (حروف لاتين) خودداري كنيد. " ناطق " به دلايل اخلاقي از انتشار نظراتي كه داراي توهين يا افترا به شخصيت هاي حقيقي يا حقوقي باشد معذور است. تلاش ما بر اين است , انتشار نظرات مخاطبين ارجمند در سريعترين زمان ممكن انجام شود , لذا براي نمايش نظراتتان شكيباباشيد.
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین