انتقاد بی سابقه دوترته از پوتین
ناطقان: به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رودریگو دوترته، رئیس جمهوری در حال کناره گیری فیلیپین که ولادیمیر پوتین، همتای روس خود را علنی دوست و معبود خود می‌داند، برای نخستین بار به اظهارنظر درباره حمله روسیه به اوکراین پرداخت و به شدت در سخنرانی امروز (سه شنبه) خود از پوتین انتقاد کرد و او را مقصر این جنگ سه ماهه دانست که باعث افزایش قیمت نفت شده که بسیاری از کشورها از جمله فیلیپین نیز با آن مشکل دارند.

دوترته ضمن تاکید بر اینکه رئیس جمهوری روسیه را محکوم نمی‌کند، با برچسب زدن پوتین به حمله به عنوان "عملیات نظامی ویژه" مخالفت کرد و گفت، این واقعا یک جنگ تمام عیار علیه "یک کشور مستقل" است.

رئیس جمهوری فیلیپین در نشست تلویزیونی خود با مقام‌های کابینه گفت: بسیار می‌گویند که پوتین و من هر دو قاتل هستیم. من مدت‌هاست که گفته‌ام افرادی را می‌کشم. اما این افراد،‌ مجرمان هستند نه کودکان و افراد سالخورده. ما در دو جهت متفاوت هستیم.

دوترته که ۳۰ ژوئن سال جاری میلادی از سمتش کناره گیری می‌کند بابت سرکوب وحشیانه علیه مواد مخدر در کشور که باعث مرگ ۶۰۰۰ مظنون شد، در مظان اتهام قرار دارد.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این تعداد خیلی بیشتر است که شامل کودکان نیز می‌شود و در جریان کارزار مقابله با مواد مخدر در این سال‌های ریاست جمهوری دوترته، کشته شدند.

کارزار کشتار گسترده غیرمنتظره قاچاقچیان مواد مخدر در فیلیپین به دستور دوترته با هجمه گسترده‌ای از سوی دادگاه کیفری بین‌الملل و مطرح شدن ارتکاب جرایم علیه بشریت روبرو شده است.

بیش از یک هفته پس از محاصره اوکراین توسط نیروهای روسیه، فیلیپین به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت حمله روسیه رای مثبت داد.

دوترته همچنین با "دوست" خواندن پوتین به روسیه تاکید کرد تا بمباران اوکراین و مناطق مسکونی این کشور را متوقف کرده و به غیرنظامیان بیگناه اجازه دهد تا به صورت ایمن از اوکراین خارج شوند.

وی هم‌چنین گفت که اگر جنگ در اوکراین ادامه یابد و باعث بی ثباتی جهانی شود، به شدت بابت ثبات تامین نفت برای فیلیپین نگران است.